ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI

by Redakcja on 16 października 2019, no comments

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności! Jest to święto zorganizowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w 1979 roku, upamiętniające powstanie tej organizacji w 1945 roku. Misją tego święta jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmacnianie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem. W tym roku przypada jubileuszowa, bo 40 edycja tego wydarzenia.

Święto to dzisiaj nabiera nowego wymiaru, a mianowicie przypomina nam, jak ważna (niezbędna!) jest żywność, a co za tym idzie nasza planeta! Nie chodzi już tyko o zdrowe odżywanie, czy niestosowanie chemicznych środków ochrony roślin, ale przede wszystkim o zapobieganie marnowaniu żywności. Co roku każdy Polak wyrzuca ogromne ilości jedzenia, co łącznie daje 9 mln ton zmarnowanej żywności tylko przez naszych rodaków! Na świecie liczba ta rośnie do astronomicznych rozmiarów – 1,3 mld ton jedzenia, co stanowi 1/3 żywności wyprodukowanej do spożycia ❗ Chcąc jak najlepiej dla nas i naszej planety musimy stosować się do zasad zrównoważonego rozwoju i próbować wprowadzać do swojego życia jak najwięcej zasad filozofii zero waste. Prostym sposobem na niekupowanie zbyt dużej ilości produktów jest planowanie zakupów oraz nie robienie ich „na głodniaka”, a także wybieranie produktów z dłuższą przydatnością do spożycia.

Marnowanie żywności to ogromne ilości straconej wody oraz niepotrzebnie zużytej energii. Już jedna kanapka z serem, która zamiast do żołądka trafi na wysypisko, to 90 litrów zmarnowanej wody. Pamiętajmy o tym, robiąc przyszłe zakupy.

♥ ZRÓBMY TO RAZEM ♥