Program kształcenia ustawicznego i certyfikowanych ścieżek doskonalenia zawodowego dla sektora rolno-spożywczego zgodnie z koncepcją Life Long Learning
Projekt realizowany przy wsparciu środków Unii Europejskiej w ramach programu POWER, oś priorytetowa IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa.
Celem głównym projektu jest wypracowanie i wdrożenie w KIG-PSiO nowoczesnych programów kształcenia w ramach sieci współpracy z partnerem zagranicznym, które przyczynią się do wzmocnienia kompetencji osób działających w sektorze rolno-spożywczym, z wykorzystaniem wymiany doświadczeń i informacji między partnerami w sieci.
Produktem współpracy ponadnarodowej w projekcie jest zwiększenie dostępu do uczenia się przez całe życie osób we wszystkich grupach wiekowych, związanych z sektorem rolno-spożywczym, poprzez zapewnienie im możliwości podnoszenia kwalifikacji, umiejętności i poziomu wiedzy.
Okres trwania projektu: od: 2017-04-01 do: 2018-09-30
Projekt POWR.04.03.00-00-0026/16
Program kształcenia ustawicznego i certyfikowanych ścieżek doskonalenia zawodowego
dla sektora rolno-spożywczego zgodnie z koncepcją Life Long Learning
Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach
Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020
———————————————————————————————————————————————–
I-CON – Rozwijanie kompetencji i umiejętności poprzez innowacje w sektorze żywnościowym (Program Interreg Europy Środkowej)
Kod projektu: CE393
Na skutek zmian strukturalnych Słowenia, Węgry, Polska i Słowacja stają w obliczu zmniejszających się możliwości zatrudnienia w tradycyjnych branżach. Podkreśla to konieczność podjęcia kroków w celu stymulowania aktywności gospodarczej z potencjałem tworzenia nowych miejsc pracy w regionach, które wykazują trudności w utrzymaniu obiektów wspierających rozwój gospodarczy.
Analizy pokazują, że sektor spożywczy wraz z innymi sektorami powiązanymi z nim w łańcuchu dostaw stanowi jedno z najważniejszych, potencjalnych obszarów wywierających wpływ na poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej w najsłabszych regionach.
W tym kontekście w wymienionych krajach Europy Centralnej oraz w Austrii, we Włoszech i w Niemczech zaprojektowany i wdrożony zostanie ponadnarodowy plan zrównoważonego działania w celu stworzenia przewagi konkurencyjnej MŚP oraz wskazania rozwiązań dla pośredników i instytucji.
W ramach projektu współpracuje dziesięciu kompetentnych partnerów, którzy wnoszą wiedzę oraz wiarygodne i silne relacje z ich lokalnym środowiskiem. Wykorzystując potencjał żywności innowacyjnej będą oni współpracować w celu poprawy kompetencji i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości w słabszych obszarach.
Partnerzy projektu:
- Pomurje Technology Park – Slovenia
- CCIS-Chamber of Agricultural and Food Enterprises Slovenia
- Business Upper Austria
- Campden BRI Hungary Ltd.
- South Transdanubian Regional Innovation Agency – Hungary
- CNA Regional Association os Emilia Romagna Italy
- Industry Association Service & Training of Treviso and Pordenone – Italy
- Hohenheim University Germany
- Polish Chamber of Food Industry and Packaging – Poland
- Slovak Chamber of Commerce and Industry – Slovakia
Budżet projektu w EUR: 2.216.448,40€
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w EUR: 1.833.568,10€
Program: Interreg CENTRAL EUROPE (Program Interreg Europy Centralnej)
Okres projektu: 06.2016 – 05.2019
Więcej informacji: http://www.interreg-central.eu/Content.Node/I-CON.html